Scriitorul Mircea Cărtărescu s-a căsătorit cu Ioana Nicolaie

Mircea Cărtărescu s-a căsătorit

Cunoscutul scriitor Mircea Cărtărescu s-a cununat cu femeia cu care se iubește de aproape 20 de ani și cu care are un băiat.

Vești neașteptate pe scena culturală din România. Cel mai cunoscut scriitor modern din România s-a căsătorit. Mircea Cărtărescu și aleasa lui și-au unit destinele, într-un cadru de vis.

Autorul volumului „De ce iubim femeile” și Ioana Nicolaie s-au cununat și au postat primele imagini de la evenimentul de vis, la care au participat cei dragi lor.

Frumoasa mireasă a purtat o rochie pastel și o coroniță din flori naturale de câmp, în aceleași nuanțe ca buchetul de nuntă.

„Cununia noastră de la Sângeorz, din vara asta, în variantă oficială și neoficială, as you like it!”, a anunțat Mircea Cărtărescu pe pagina sa de socializare.

Mircea Cărtărescu s-a căsătorit cu Ioana Nicolaie [Sursa foto: Facebook]

Citeste si: O noua capodopera a lui Mircea Cartarescu: Creionul de tamplarie

Imaginile personale i-au încântat pe fanii celebrului scriitor, care a primit foarte multe aprecieri, precum și felicitări.

„Doamne ajută! O viață lungă și frumoasă împreună! 😍/ Sunteți atât de normali și firești. Să vă tihnească clipele petrecute împreună! Toate, toate până la ultima secundă.

 

Cine e soţia lui Mircea Cărtărescu?

Ioana Nicolaie s-a născut la Sângiorz-Băi, pe 1 iunie 1974. După absolvirea liceului "George Coşbuc" din Năsăud a devenit studentă la Facultatea de Litere a Universităţii din Bucureşti, pe care a absolvit-o în anul 1997. În 1998, când a terminat cursurile de masterat ale aceleiaşi facultăţi, a început să lucreze în presă şi în domeniul editorial (a colaborat ca redactor la editurile Casa Radio, Polirom şi Paralela 45).

Este profesoară de literatură şi predă scriere creativă.

Tot ieri, Mircea Cărtărescu a postat un mesaj, odată cu venirea toamnei, după o pauză de două luni:

„Back on track, după două luni în care n-am făcut postări, n-am dat like-uri și n-am felicitat pe nimeni de ziua ei sau a lui (o fac acum, cu drag, pentru toți prietenii). N-a fost prea vesel, ca să fiu sincer: rău cu rău, dar mai rău fără rău… Mă bucur că suntem în toamnă, sper într-un reset al vieților, minților și cărților noastre și mai ales sper să rămânem sănătoși cu toții.



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

O noua capodopera a lui Mircea Cartarescu: Creionul de tamplarie

TEST: Cât de darnic ești? Răspunde doar la aceste întrebări!

Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile

CINE ESTE PERSOANA care face dezvăluiri sfâșietoare despre Ion Drăgan? Au vorbit cu puțin timp înainte ca artistul să moară... iar acum rupe tăcerea: "Mi-a mărturisit că...". Ca să nu existe loc de interpretări, momentul CONVERSAȚIEI a fost făcut public

Mesajul pe care l-a transmis Dan Negru românilor care au dat buzna în mall-uri, în a doua zi de Crăciun: „Ieslea din grajdul lui Iisus e tot mai departe de noi.”

Veronica, pe cale să ia o decizie radicală în relația cu Ahmed: „O să pun punct”. Incredibil ce se va întâmpla în „Casa iubirii”, în ediția de sâmbătă, 27 decembrie, de la 16:00 și 19:00, la Kanal D

A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate