Sâmbătă, de la ora 14:45, în ”ROventura”, Pe urmele cavalerilor teutoni, la Ghimbav

Sâmbătă, de la ora 14:45, în ”ROventura”, Pe urmele cavalerilor teutoni, la Ghimbav
Sâmbătă, de la ora 14:45, în ”ROventura”, Pe urmele cavalerilor teutoni, la Ghimbav

Emisiunea de călătorii ”ROventura” ne invită sâmbătă, de la ora 14:45, la Kanal D, să ne continuăm incursiunea prin Țara Bârsei, iar de data aceasta vom porni pe urmele cavalerilor teutoni, la Ghimbav.

Alături de George Mihai și Andreea Străvoiu, gazdele ”ROventura”, vom ajunge la Ghimbav, un orășel prosper și ospitalier, binecuvântat cu priveliști de poveste. Așezare săsească cu vechime, urbea păstrează și astăzi farmecul acelor vremuri, îndeosebi în centru, acolo unde se înalță, de mai bine de șapte secole, Biserica evanghelică fortificată.

Fermecătorul ansamblu fortificat spune de la sine o parte însemnată din istoria Ghimbavului iar peste drum de biserica evanghelică, vom mai afla o poveste pe care nu trebuie să o ratăm.

Artizanii locului reușesc să creeze adevărate opere de artă, iar fiecare obiect de aici spune o poveste.

O adevărată bucurie să descoperim frumusețile Ghimbavului, și ne vom continua călătoria la pas, alături de roventurieni, prin centrul orașului, acolo unde vom regăsi cele mai multe mărturii din vremea sașilor.

Ghimbavul este un fermecător oraș pentru locuit, și foarte atractiv și pentru vizitatori, iar la asta contribuie și zona destinată mișcării și relaxării, ridicată în partea nouă a orașului.

Fără echivoc, Ghimbavul este un oraș verde, vegheat, din depărtare, de munți, tranzitat de o sumedenie de turiști, care atrage atenția multora nu doar prin frumusețile naturale, ci și prin lăcașurile de cult, unite, peste timp, de o poveste extraordinară.

Nu ratați sâmbătă, de la ora 14:45, o nouă ediție ”ROventura”, cu George Mihai și Andreea Străvoiu, la Kanal D.

Credit foto: Ciprian Vlăduț



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

VIDEO Ce a aflat Raoul în copilărie despre viața amoroasă a mamei sale. Artistul și-a pus întrebări despre tatăl său: „A existat gandul că tata nu e chiar tata...”

Cum a reacționat Simona Halep când a văzut-o pe Kate Middleton la Wimbledon. Campioana a stat în loja regală alături de noul său partener

Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori

CE SE ÎNTÂMPLĂ ACUM cu fetița de 7 ani care și-a pierdut părinții și sora mai mică în ACCIDENTUL DEVASTATOR din Grecia? Medicii au fost puși în fața unei DECIZII: "În aceste momente de..."

Drama sfâșietoare a actriței Ceren Karakoç din serialul „O dragoste”

Horoscop vineri, 17 iulie 2026: Zodia care află că un prieten are nevoie de ajutor și îl ajută fără să stea pe gânduri

(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro