Saveta Bogdan, reacție dură după ce a văzut prețurile de pe litoralul românesc: „Astea sunt prețuri? Rușine!”

Saveta Bogdan, reacție dură după ce a văzut prețurile de pe litoralul românesc: „Astea sunt prețuri? Rușine!”
Saveta Bogdan, reacție dură după ce a văzut prețurile de pe litoralul românesc: „Astea sunt prețuri? Rușine!”

Artista făcut declarații sincere despre scumpirile care îi afectează pe pensionari.

Recent, Saveta Bogdan a ajuns la malul mării pentru a susține un recital în cadrul unui festival de folclor, însă experiența nu a impresionat-o deloc din punct de vedere al tarifelor din restaurante.

Saveta Bogdan, șocată de prețurile uriașe de pe litoralul românesc

Citește și: Saveta Bogdan și Gheorghe Turda s-au întâlnit la un spectacol, în plin scandal: „Face tot felul de declarații la adresa mea.”

Saveta Bogdan, reacție dură după ce a văzut prețurile de pe litoralul românesc[Sursa foto: Facebook]

Citește și: Saveta Bogdan a ajuns la spital. Ce a pățit artista de muzică populară după ce a coborât dintr-un taxi: ”Am fost la Urgențe.”

Invitată la Techirghiol, unde a participat la Festivalul Național de Cultură și Folclor „Marea Neagră”, Saveta Bogdan a declarat că a rămas surprinsă în mod neplăcut de prețurile pe care le-a găsit pe litoral.

Cântăreața este de părere că mesele la terase ajuns mult prea scumpe în raport cu serviciile oferite.

„Foarte scump și prost, pe Litoralul românesc! Păi, cum să ajungi să dai 30 de lei, pe o ciorbă, la o terasă, unde îți mai suflă și vântul nisipul în farfurie? Astea sunt prețuri? Rușine!”,  a menționat artista, pentru click.ro.

Mai mult decât atât, interpreta a menționat că valul de scumpiri se resimte peste tot în țară și că până și cumpărăturile obișnuite au devenit dificile de făcut. De mai bine de trei decenii, cântăreața își face cumpărăturile din Piața Obor. Cu toate astea, aceasta este nevoită să cumpere doar strictul necesar.

„Dar, nu numai pe Litoral s-au scumpit toate. Eu merg adesea în Piața Obor, e, aici, lângă mine, locuiesc pe Calea Moșilor.

Nu te mai poți atinge nici acolo de mai nimic. Mai iau, așa, câte 4-5 roșii, cam un kilogram, pentru o salată. Merg în Obor pentru că mă cunosc cu multă lume, mai schimb o vorbă. Unii vor să facem poze, le dau autografe, mă iubește lumea. Pe stradă mă opresc unii și mă întreabă: „Ce faceți, doamna Saveta, cum vă descurcați cu prețurile astea mari?”. Nu știu unde vom ajunge, cu majorările astea, e tot mai rău.
Sunt pensionară și mai cânt, pe colo, pe colo, unde sunt invitată, ca să mai strâng un ban, pentru a putea plăti, la iarnă, utilitățile”
, a mai menționat artista.

Citește și: Horoscop duminică, 2 august 2026: Zodia care profită din plin de timpul liber pentru se odihni și a petrece timp în familie- kanald.ro

Citește și: Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...- stirilekanald.ro

Ce alimente evită să mănânce Saveta Bogdan

Saveta Bogdan, reacție dură după ce a văzut prețurile de pe litoralul românesc[Sursa foto: Facebook]

De asemenea, Saveta Bogdan a mărturisit că până și carnea a devenit scumpă, motiv pentru care se gândește constant la pensionarii care nu își pot permite să cumpere toate lucrurile necesare. Unul dintre secretele longevității sale este faptul că la vârsta de 80 de ani nu mai mănâncă carne și evită total zahărul.

„Prețurile la mâncare au crescut foarte mult și carnea a devenit scumpă. Ce să facă pensionarii? Păi, să mănânce ciorbă de fasole, tocănițe, vinete, varză, cu mămăliguță, e mai ieftină decât pâinea. La țară, mama tăia câte o găină numai sâmbăta, atât mâncam carne în copilărie și am fost cu toții sănătoși. Faptul că nu mănânc carne este și unul dintre secretele longevității mele, după părerea mea. Evit însă total și zahărul. Mă simt bine, cânt și la 80 de ani, de ce să nu mai cânt, dacă mă invită toți, pe la festivaluri, nunți și la tv? Cânt live, mă ține vocea! Mai sunt atâția alți artiști care continuă să urce pe scenă, chiar și după 80 de ani. Și Irina Loghin e chemată să susțină recitaluri. Nu vreau să mă ajute cu bani fiica mea din America, am refuzat, deși ea s-a oferit. Are și ea probleme, muncește mult, la un azil de bătrâni”, a mai spus ea.



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Saveta Bogdan a ajuns la spital. Ce a pățit artista de muzică populară după ce a coborât dintr-un taxi: ”Am fost la Urgențe.”

Momentul în care Kate Middleton a gafat la un eveniment oficial. Val de ironii: „Îi mai lipsește părul bufant”

Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contactat o bacterie pe litoral

În spatele fiecărui om puternic se află un părinte care l-a învățat să NU RENUNȚE NICIODATĂ. Mihai Bendeac a ales să-i mulțumească tatălui său printr-un gest emoționant: "Ai făcut pentru copiii tăi lucruri pe care eu nu aș fi fost în stare să le fac..."

VIDEO Dunărea la un pas de minim istoric: nave blocate și impact asupra centralei nucleare de la Cernavodă

Horoscop dragoste august 2026: Zodia care are parte de cele mai frumoase momente romantice din viața sa

Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro