Ministrul Finanțelor a făcut declarații despre mărirea pensiilor în 2026. Iată despre ce este vorba!
Pensionarii își pun în ultima perioadă multe întrebări despre o posibilă majorare a pensiilor în decursul acestui an. Recent, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare a discutat despre acest subiect. Iată despre ce este vorba!
De ce au fost înghețate pensiile și salariile în 2026
Citește și: Cine sunt românii care primesc 1.000 de lei la salariu și ce este prima de stabilitate
Ministrul a explicat că nu dorește să repete greșelile din trecut, când s-au făcut măriri fără să acopere bugetul. Acesta își dorește să aibă loc această mărire, însă trebuie să facă totul într-un mod sustenabil.
„Cred că este prematur să discutăm despre dezgheţare (a pensiilor – n.r.) în acest moment. Îmi doresc foarte mult să fim în situaţia în care, pe baza evoluţiilor lunare, pe baza execuţiei bugetare (…) să putem arăta o îmbunătăţire semnificativă a situaţiei din care am venit. Altfel, ar fi doar promisiuni sau angajamente. Probabil foarte mulţi români s-au săturat, pentru că au avut foarte multe astfel de promisiuni, de-a lungul anilor, promisiuni care s-au dovedit nesustenabile şi nu vreau să fac un astfel de angajament. Evident că îmi doresc şi evident că ne dorim această dezgheţare, dar trebuie să o facem într-un mod sustenabil. Trebuie să schimbăm modul în care am făcut-o în trecut, să facem creşteri de salarii şi creşteri de pensii, fără să avem sursele pentru aceste creşteri. Nu cred că are rost să ne întoarcem la situaţia în care am fost înainte”, a subliniat Nazare.
De asemenea, decizia de a îngheța pensiile și salariile a fost luată în urmă cu ceva timp, încă de anul trecut în cadrul coaliției de guvernare.
„Fără această îngheţare nu reuşim să ne atingem ţinta de deficit în 2026. Din nefericire, au fost creşteri succesive, ani la rând, nesustenabile. Este greu de crezut că în 2026, în interiorul bugetului acestui an, putem opera dezgheţări.