Raluca Turcan, despre redeschiderea școlilor: "Școala poate să sufere din cauza extinderii pericolului..."

raluca turcan deschidere scoli
Raluca Turcan a vorbit despre reluarea cursurilor

Într-o discuție în direct, Vicepremierul Raluca Turcan a vorbit despre momentul când se vor redeschide școlile.

Vicepremierul Raluca Turcan spune că redeschiderea școlilor ar trebui să se facă gradual, în funcție de numărul infectărilor cu coronavirus.

Raluca Turcan, despre reluarea cursurilor

„În momentul în care am pregătit începutul de an școlar vă aduceți aminte că erau extrem de multe voci care spuneau că trebuie să amânăm începutul de an școlar, să nu deschidem școlile că ne trimitem copiii la moarte, că suntem lipsiți de responsabilitate.

Era o atmosferă greu de combătut și cu toate acestea am pregătit și școlile și cadrul legislativ și resursa umană ca școala să poată începe și s-a dovedit că mediul școlar este un mediu sigur”, a declarat Vicepremierul.

Citeste si: Alegeri SUA, Donald Trump: “Am câştigat deja..."

raluca turcan declaratii deschidere scoli
Raluca Turcan a făcut declarații în legătură cu începerea școlilor[Sursa foto: Instagram Raluca Turcan]

Se pare că au fost discutate cele trei etape ale închiderii școlilor, odată cu primul val de îmbolnăviri: ”Odată cu începerea anului școlar am considerat că sunt necesare trei etape de analiză, până în 1.5

infectări la mia de locuitori, între 1,5 și 3 la mia de locuitori când grădinițele, clasele I – IV; a VIII-a și a XII-a să fie totuși față în față, iar celelalte să intre în scenariul hibrid, sau peste 3 infectări la mia de locuitori, când educația se defășoara online.”, a mai spus Raluca Turcan.

Citeste si: Anunț de ultimă oră din partea Ministrului Educației, Monica Anisie: Toți elevii vor avea acces la tehnologie

raluca turcan despre scoli
Raluca Turcan a declarat că momentan nu se vor redeschide școlile[Sursa foto: Instagram Raluca Turcan]

De asemenea, Vicepremierul a specificat motivul pentru care unitățile de învățământ nu se deschis încă: ”Atunci când ești timp de 14 zile la peste 3 infectări la mia de locuitori, se presupune că există pericol în comunitae și chiar dacă școala este un spațiu sigur e foarte posibil să te îmbolnăvești până la școala, după școală. Inclusiv școala poate să sufere din cauza extinderii pericolului din comunitate.”,

a continuat Turcan.

Pentru a preveni răspândirea virusului SARS-CoV-2, autoritățile impun purtarea măștii de protecție atât în spațiile închise, cât și în cele deschise.



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

De ce ne infectăm cu SARS-CoV-2? Care sunt greșelile pe care le facem în lupta cu acest virus?

Ce fel de tată este Nicușor Dan. Gesturile fiului său au atras imediat atenția la evenimentul de la Romaero Băneasa

Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”

DETALII CUTREMURĂTOATE despre polițistul găsit împușcat în mașina de serviciu. CE A FĂCUT ÎN ACEASTĂ DIMINEAȚĂ înainte să recurgă la gestul fatal te sfâșie

Care a fost cel mai mare regret al actorului Ioan Isaiu, care a decedat fulgerător la vârsta de 56 de ani

Horoscop pentru ziua de sâmbătă, 16 mai 2026: Semnul zodiacal care își găsește în sfârșit jumătatea

Nicușor Dan a semnat demisia...


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro