Primul caz de coronavirus în România! Cine este persoana infectată

Coronavirus
Primul caz de coronavirus în România! Cine este persoana infectată

Coronavirus. România are începând de miercuri seară un caz de coronavirus confirmat. Informația este oficială!

Coronavirus. UPDATE 23:45 -  Ministrul Sănătăţii: Avem primul caz confirmat de infectare cu COVID 19, dintr-o localitate din judeţul Gorj. Imediat după ce va ajunge la Bucureşti va începe tratamentul. Este o persoană total asimptomatică

Mai sunt în lucru probe din această zonă.

UPDATE: ”Putem confirma- există diagnosticul virusologic pozitiv realizat la Institutul Matei Balş, confirmat de profesorul Streinu-Cercel. Este vorba de un pacient din grupul de la Gorj", a spus secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Horaţiu Moldovan, la Antena 3.

Potrivit acestuia, mai există deja o probă în lucru.

Moldovan a spus că persoana respectivă este în carantină.

La ora 23:00, urmează să aibă loc o conferință de presă susținută de Victor Costache, ministrul Sănătății, și secretarul de stat Raed Arafat.

 

Ar fi vorba despre una dintre persoanele din Gorj care a intrat în contactul cu italianul în vârstă de 71 de ani.

Citeste si: VIDEO| Teama de coronavirus golește rafturile supermarketurilor: „E mai rău ca la război!”

Coronavirus.  Toate cele 13 persoane de la Gorj care au intrat în contact cu cetăţeanul italian diagnosticat cu coronavirus au fost testate şi au rezultate negative, a anunţat miercuri secretarul de stat în MS Nelu Tătaru.

Tătaru a făcut precizări legate de condiţiile încare este instituită carantina, precizâns că la acest moment se află în carantină 69 de persoane.

Coronavirus

”Avem şi rezultatele. Toate cele 13 persoane de la Gorj, contacţi direcţi au test negativ coronavirus. Mai sunt în lucru 19 teste cu persoane care nu au fost contacţi direcţi”, a anunţat Tătaru, referindu-se la cazul cetăţeanului italian diagnosticat cu coronavirus după ce s-a aflat timp de cinci zile în România.

Citeste si: Croatul infectat cu coronavirus ar fi asistat la meciul Atalanta – Valencia, din Liga Campionilor

Coronavirus.  De asemenea, toate persoanele care vin  din zone închise sunt puse în carantină instituţionalizată, 14 zile vor fi zilele în care la intrarea în carantină vor fi testaţi iar la ieşire vor fi testaţi, iar testele la diferenţă de 24 de ore trebuie să fie negative.

Persoanele care vin din alte zone vor fi izolate la domiciliu, împreună cu familiile. 

Comitetele judeţene de urgenţă vor administra aceste centre de carantină.

Citeste si: VIDEO| Teama de coronavirus golește rafturile supermarketurilor: „E mai rău ca la război!”

Coronavirus.  Cei izolaţi voluntar vor ţine legătura cu medicul de familie sau DSP.

Citește și: Ahmed a decis dacă va merge în sezonul 5 „Casa iubirii”! Veronica este șocată: „Nici măcar odată nu i-ai contrazis!”. Aflați totul în ediția de joi, de la orele 10:00 și 16:30, doar la Kanal D- kanald.ro

Citește și: Elevă de clasa a IX-a, răpită, bătută și umilită de 6 colege din cauza unui băiat! I-au furat telefonul și au agresat-o minute întregi pe o stradă din apropierea școliI- stirilekanald.ro

”Toate testele de până azi, inclusiv cele de la Buzău, sunt negative, la fel şi Alba Iulia, mama, tata şi copilul”, a precizat Tătaru.

El a mai spus că dacă mai sunt găsite persoane care au fost în contact direct cu cel infectat, vor fi testate şi acestea, iar "rezultatul probelor vine în trei ore".

Coronavirus.  Tătaru a precizat că persoanele care sunt contacţi direcţi intră în carantină, chiar dacă testul este negativ, iar cele care nu au fost contacţi direcţi vor fi în izolare la domiciliu.

Coronavirus

Citeste si: Soacra Elenei Udrea, ”prinsă” în Italia de CORONAVIRUS! ”Mă va vizita Adrian împreună cu familia lui!” EXCLUSIV

Coronavirus.  La rândul său, Raed Arafat a precizat că, în cazul femeii preluate din mall-ul Sun Plaza, rezultatele nu au cum să vină imediat, fiind un cat recent. 

"Se aşteaptă să se pună mai multe probe. Se pun în grupuri, avem după-amiază rezultatul ei. E  un caz cu mare vâlvă şi vedem dacă se adevereşete ceva", a spus el.



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Ce spune Andreea Esca despre Mihaela Rădulescu, după moartea lui Felix Baumgartner: "O femeie puternică prin excelență.”

Fosta iubită a lui Liviu Dragnea, din nou în vizorul presei! Ce a făcut Irina Tănase...

Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”

CU CE SE OCUPĂ noul concurent din Casa Iubirii: "Eu nu pot să mă dau la o femeie pentru că în 2 minute mi se strică toată imaginea". Băieții au fost nevoiți să-l întrebe pe Cristian de două ori ca să realizeze adevărul. NU le-a venit să creadă

Cum este relația dintre chef Florin Dumitrescu și soția lui, Cristina. Bucătarul a spus totul despre cine gătește mai bine în casă: „Vreau să fim sinceri!”

Nusret Çetinel, actorul care a jucat rolul Hikmet Eren în serialul „Dragostea te va face să plângi”, va rămâne pentru totdeauna o figură emblematică a cinematografiei turcești

Anunțul momentului pentru români!


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro
Cookies