Nelu Tătaru despre vaccinul anti COVID-19: „Avem o primă tranșă..."

nelu tataru anunt vaccin anti covid
Nelu Tătaru vorbește despre vaccinul anti COVID-19

România va beneficia la sfârșitul acestui an de un vaccin anti coronavirus. Cine va beneficia în primă instanță de imunizare?

Nelu Tătaru a făcut anunțul mult așteptat! Se pare că vom avea în sfârșit un vaccin anti coronavirus, urmând ca la sfârșitul acestui an, România să beneficieze de primele doze.

Nelu Tătaru vorbește despre vaccinul anti COVID-19

Într-o videoconferință pe una din rețelele de socializare, ministrul sănătății a vorbit despre cei din prima linie care vor fi imunizați în luna ianuarie 2021. 

nelu tataru anunt vaccin anti covid
Nelu Tătaru vorbește despre vaccinul anti COVID-19[Sursa foto: PixaBay]

„Avem o primă tranșă care ar trebui să vină în sfârșitul lui decembrie și să începem în ianuarie. Intenția noastră este, și în planificarea care o avem, ca tot personalul medical să fie vaccinat, pentru a putea să avem o linie întâi solidă. Suntem în adaptarea pentru fiecare zi. Suntem în pregătirea următoarelor 3-4 săptămâni. Lumea trebuie să înțeleagă că acele restricții pe care le impunem acum vor merge încă 2-3 săptămâni și după ce numărul de cazuri va scădea.

Fiindcă numai așa putem să limităm ce se întâmplă în acest moment.”, a declarat Nelu Tătaru.

Citeste si: Afirmația psihologului: dacă ne concentrăm prea mult pe emoțiile negative, ne slăbim singuri imunitatea!

Se pare că Ministerul Sănătății a cumpărat 2.970.000 de doze de vaccin antigripal pentru sezonul rece, iar piața liberă va avea alte 800.000 de doze. 

vaccin anti covid
vaccinul anti covid-19 va ajunge și în România[Sursa foto: PixaBay]

După spusele ministrului sănătății, la momentul actual există locuri separate pentru cei tratați de gripă și cei tratați de coronavirus.

În ceea ce privește restricțiile impuse, Nelu Tătaru a specificat că acestea vor mai fi valabile aproximativ 2-3 săptămâni, sau după ce numărul cazurilor va scădea.

Citeste si: Antrenorul Naționalei de fotbal feminin a fost răpus de COVID-19

De asemenea, a vorbit despre respectarea acestor măsuri de către toată populația, pentru ca răspândirea virusului să scadă. 

În acest momentul, mai multe orașe din România sunt în scenariul roșu, ceea ce implică efectuarea orelor de curs în sistem exlusiv online.

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Maria Ghiorghiu, profeţie cutremurătoare: "Să ne confruntăm cu o foamete la nivel mondial"

Ce trebuie să faci neapărat în 2025, în funcție de zodie! Mai ai doar câteva zile la dispoziție

Doliu în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit chiar în prima zi de Crăciun

Ce i-a spus mama Veronicăi lui Ahmed l-a făcut pe Dorobanțu să intervină imediat. Concurentul din Casa Iubirii NU a mai rezistat: "Sunteți...". Cum a reacționat la cele auzite și CE S-A ÎNTÂMPLAT în platoul emisiunii

Ludovic Orban, declarații despre restricțiile pe timp de noapte

Veronica izbucnește în lacrimi după ce s-a întâlnit cu familia lui Ahmed. Ce a pățit concurenta „Casa iubrii”

Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro
Cookies