Mesajul transmis de un medic, după moartea lui Ion Iliescu. Ce spune acesta despre îngrijirea paliativă în țară: “Tocmai acolo, în acel punct, medicina trebuie să aibă umanitatea să se oprească.”

Mesajul transmis de un medic, după moartea lui Ion Iliescu. Ce spune acesta despre îngrijirea paliativă în țară: “Tocmai acolo, în acel punct, medicina trebuie să aibă umanitatea să se oprească.”
Mesajul transmis de un medic, după moartea lui Ion Iliescu. Ce spune acesta despre îngrijirea paliativă în țară: “Tocmai acolo, în acel punct, medicina trebuie să aibă umanitatea să se oprească.”

Un medic de la Terapie Intesivă trage un semnal de alarmă cu privire la înrgijirea paliativă în România.

Ion Iliescu s-a stins din viață la vârsta de 95 de ani, după mai multe zile de internare la Terapie Intensivă. Fostul președinte de stat se afla în spital de pe data de 9 iunie, iar la jumătatea acelei luni a suferit și o intervenție, care părea să îi stabilizeze starea, însă nu pentru mult timp. A fost transferat la Terapie Intensivă, după ce organele lui au început să cedeze rând pe rând, fiind ajutat să respire.

Ce spune un medic specialist în Anestezie și Terapie Intensivă despre îngrijirea paliativă în România?

Citește și: Pensia pe care o încasa Ion Iliescu și ce indemnizație a primit de la stat în ultimii 10 ani

Ion Iliescu
Ion Iliescu[Sursa foto: PROFIMEDIA]

Citește și: Averea strânsă de Ion Iliescu în ultimul deceniu. Unde a locuit fostul președinte alături de soția lui

După decesul lui, medicul Iuliu Torje, specialist în Anestezie și Terapie Intensivă, a vorbit despre lipsa unui cadru legal pentru îngrijirea paliativă în România. Acesta a subliniat și faptul că în ultimii 35 de ani nu au mai fost făcute reglementări cu privire la limitarea terapiilor invazive inutile. În ultimele săptămâni, fostul președinte a mai fost ținut în viață doar de aparate, ceea ce a făcut doar să prelungească suferința.

Medicul a făcut declarații pentru Hotnews.ro.

„România, la 35 de ani de la primele alegeri libere, nu are o lege pentru îngrijirea paliativă. Nu are o cultură medicală sau socială a limitării terapiilor invazive inutile. Nu are instrumente legale care să sprijine decizia de a lăsa un om să plece, liniștit, atunci când lupta s-a încheiat”, a subliniat medicul ATI.

De asemenea, medicul a mai spus că, din păcate, medicina nu mai aducea speranță în acest caz și că medicina trebuie să aibă puterea să pună stop în cazul unei astfel

de suferințe.

„A murit lent, într-un fel pe care nu-l doresc nimănui: traheostomizat, cu cancer, cu comorbidități multiple, ținut artificial în viață timp de săptămâni, într-o terapie intensivă, care, în cazul său, n-a făcut decât să prelungească agonia. Ion Iliescu a fost, în ultimele lui săptămâni, imaginea perfectă a ceea ce numim în ATI, pacient aflat deasupra oricărei resurse terapeutice. Adică cineva pentru care medicina activă nu mai aduce speranță, ci doar suferință.

Și tocmai acolo, în acel punct, medicina trebuie să aibă umanitatea să se oprească”,  a mai adăugat specialistul.

Într-un astfel de caz, medicul spune că suferința este mult prea mare, iar în cazul sfârșitului unei vieți, medicina nu poate să ofere întotdeauna soluții.

Citește și: Ahmed tună și fulgeră în „Casa iubirii”, după ce Veronica râde de el! Nu ratați reacția concurentului în ediția de miercuri, 7 ianuarie, difuzată de la 10:00 și 16:30, la Kanal D- kanald.ro

Citește și: Anunț foarte important pentru români!- stirilekanald.ro

„Nimeni nu merită un asemenea sfârșit. Nimeni nu ar trebui să fie transformat într-un trup inert, legat de aparate, cu o traheostomă tăcută în gât, într-o cameră în care nu mai există speranță … doar tăcerea dintre monitoare. Și poate că, tocmai prin suferința lui, ar trebui să începem o discuție sinceră despre cum alegem să murim în România. Sau, mai corect spus, despre cum nu ne este permis să murim cu demnitate.”, a mai adăugat medicul.

Ion Iliescu
Ion Iliescu[Sursa foto: PROFIMEDIA]

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Averea strânsă de Ion Iliescu în ultimul deceniu. Unde a locuit fostul președinte alături de soția lui

Momentul când corpul îți spune STOP: ăsta este primul semn!

Doliu uriaș! Autorul Michael Schumacher a murit la 75 de ani: „Tatăl meu era…”

Veronica, la un pas să încalce regulamentul când a văzut ce i-a recunoscut Ahmed lui Dorobanțu: "Dacă ea intră în ceva trebuie să...". Concurenta din Casa Iubirii NU s-a mai controlat după DEZVĂLUIREA făcută: "Păi și să facă așa?"

Mesaje de Anul Nou 2026. Urări speciale pentru familie și prieteni de Revelion

Fostul concurent de la „Casa iubirii” urmează să devină tătic! Iubita lui va naște u...

Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro
Cookies