Maria Loga, amintiri de la începutul carierei lui Ion Drăgan. Ce spune artista despre interpretul de muzică populară: “Lucrul acesta este inevitabil.”

Maria Loga, amintiri de la începutul carierei lui Ion Drăgan. Ce spune artista despre interpretul de muzică populară: “Lucrul acesta este inevitabil.”
Maria Loga, amintiri de la începutul carierei lui Ion Drăgan. Ce spune artista despre interpretul de muzică populară: “Lucrul acesta este inevitabil.”

Maria Loga a vorbit despre începutul carierei lui Ion Drăgan și amintirile pe care le are cu interpretul de muzică populară.

Ion Drăgan s-a stins din viață chiar în prima zi de Crăciun, lăsând în urmă multe durere pentru toți cei care l-au cunoscut. Urma să petreacă sărbătorile alături de cei dragi, însă asta nu a mai fost posibil.

Ce spune Maria Loga despre începutul carierei lui Ion Drăgan

Citește și: Au trecut două luni de când Ion Drăgan s-a stins din viață. Gestul făcut în memoria lui care a împărțit fanii artistului în două

Maria Loga
Maria Loga[Sursa foto: Captură Video]

Citește și: Ion Drăgan i-a apărut în vis colegei sale de cântec, Silvana Rîciu! Cum l-a visat interpreta de muzică populară și ce aspect a ținut să evidențieze? "M-am uitat o secundă în altă parte, dar el dispăruse!"

Prezentă de curând în cadrul unei emisiuni TV, Maria Loga a vorbit cu nostalgie despre începuturile carierei lui Ion Drăgan, dar și despre momentele petrecute împreună. 

“Eram obișnuită ca el, în fiecare zi, când pleca de la ore, mai rămâneam până la 7–8 seara în școală, iar el pleca puțin mai devreme. Și, de fiecare dată, nu pleca fără să-mi deschidă ușa la clasă, să mă salute și să-și ia rămas-bun de la mine. Pentru mine, lucrurile astea sunt greu de depășit. Eu l-am cunoscut înainte să se apuce de cântat. Era foarte tânăr și făcea primii pași prin festivalurile de folclor.
Ne întâlneam pe stradă, iar pe unde mă vedea, ridica mâna și spunea: „Doamna Maria, doamna Maria!”. Mă oprea și pe stradă, traversa la mine și îmi zicea: „Mă duc la un festival. Vreau să vă cânt Doina, să vedeți, să-mi spuneți dacă e bine sau nu.” Iar eu îi spuneam: „Ioane, suntem în stradă, ne vede lumea.” „N-are nimic, eu vă cânt aici.” Și începea să cânte. Trecătorii se uitau la noi, iar el era întotdeauna o fire foarte caldă și veselă, mereu cu zâmbetul pe buze.
La un moment dat, cum spune și cântecul formației Holograf, „vine o zi”. Iar lucrul acesta este inevitabil. Numai că noi trebuie să-l conștientizăm din timp și să ne obișnuim cu gândul acesta, să nu-l privim ca pe ceva nefiresc, pentru că face parte din firescul vieții. E firesc să-ți moară bunicii, părinții, dar atunci când îți moare copilul, aceea este apogeul durerii umane. Eu cred că peste asta nu se poate trece.
Sau poate unii spun că au trecut, dar eu nu cred. Acela este, cu adevărat, cel mai mare necaz pe care îl poate trăi un om”,
a povestit Maria Loga.

Citește și: Lia și Filip au revenit în Casa Iubirii! Ahmed este șocat de prezența Liei: „Eu nu am văzut-o așa caldă niciodată”- kanald.ro

Citește și: (P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  - stirilekanald.ro

Ion Drăgan
Ion Drăgan[Sursa foto: Facebook]

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

VIDEO Ornela Pasăre, despre moartea lui Ion Drăgan. Ce i-ar fi adus, de fapt, sfârșitul artistului: „A făcut tot ce i-a stat în putință.”

Relațiile intime după menopauză. Subiectul despre care îți e rușine să vorbești

„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu

Un program cu Inteligență Artificială a anunțat că Donald Trump și JD Vance au murit bolnavi de rabie

VIDEO Gabriela Cristea, despre modul în care a reușit să scape de kilogramele în plus și să-și schimbe complet stilul de viață

Horoscop marți, 30 iunie 2026: O zodie reușește să își vadă visul cu ochii. Aceasta își achiziționează mașina mult dorită

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro