Laura Lavric a vorbit cu sinceritate despre munca grea pe care a depus-o în cariera ei.
Laura Lavric este un nume cunoscut în muzica populară din țară, cu decenii de activitate în spate. Bucură de fiecare dată când urcă pe scenă și aduce voia bună atât în emisiunile de televiziune, cât și la evenimentele private la care participă. Artista duce cu mândrie muzica populară mai departe și iubirea pentru costumul tradițional.
Ce spune Laura Lavric despre munca grea depusă în cariera sa
Recent, artista a fost invitată într-o emisiune TV, acolo unde a vorbit despre trecutul său profesional și toată munca depusă într-un ansamblu folcloric. Aceasta a povestit și cum arătau finalurile de săptămână pentru ea și despre momentele în care rămânea fără voce, însă nu dorea să afișeze asta. La un moment dat, Laura Lavric a auzit niște cuvinte care i-au rămas și acum întipărite în memorie, fiind vorba despre necazurile oamenilor și greutățile prin care aceștia trec, indiferent de domeniul din care fac parte.
“Am muncit enorm. Cântam, eram la Rapsozii Botoșanilor și era autofinanțare. Autofinanțare fiind, doar luni aveam liber, în rest tot timpul eram pe teren. Sâmbăta aveam două spectacole, seara nuntă. Duminica, trei spectacole, seara nuntă. Lunea nu puteam vorbi. Feciorul meu răspundea la telefon, că îi era rușine să vadă lumea că n-am glas. Adică dușmanii poate s-ar fi bucurat. Deci încrederea în tine, munca și, în primul rând, încrederea în Dumnezeu vă ajută. Cum m-a ajutat pe mine, vă ajută și pe dumneavoastră, dacă o să faceți ca mine.(...) Să știți că și noi, artiștii, și indiferent în ce domeniu, și indiferent pe ce treaptă superioară te găsești, să știi că omul este om, indiferent unde este, în ce profesie, cât de sus sau cât de jos. Îl urmăresc și necazuri, că să știți, este o vorbă pe care mi-a spus-o cineva și mult adevăr are.