Lamia Beligan face rolul carierei sale, din suflet pentru copiii cu autism!

Lamia Beligan face rolul carierei sale, din suflet pentru copiii cu autism!

Lamia Beligan, singura actrita romana care a adus-o la viata pe Vivien Leigh prin piesa „Ultima conferinta de presa‟, va juca in data de 2 aprilie 2017, de la ora 19:00, la Teatrul Excelsior, rolul carierei sale pentru copiii cu autism ai centrelor Asociatiei de Terapie Comportamentala Aplicata – ATCA, cu ocazia Zilei Internationale de Constientizare a Autismului.

Acest spectacol in care am investit toata puterea, sensibilitatea si dragostea mea, il donez din suflet acestor copii aflati in suferinta care au atat de mare nevoie de suportul nostru. ‟, a declarat Lamia Beligan.

​In seara de 2 aprilie, Vivien retraieste acea perioada magica a Hollywoodului si ofera​ ​cu ​umor, dragoste​ ​si fragilitate acest moment de intimitate care a fost ultima ei conferinta de presa.

„Intre tandretea inimii si rafinamentul mintii, Lamia se indentifica milimetric cu feminitatea capricioasa si incrancenarea feroce, cu pasiunea pentru viata si caderile psihice ale celebrei protagoniste, intr-un spectacol incandescent, a carui forta si dinamism iti taie respiratia.‟  (Edith Negulici, Revista teatrala- Radio Romania Cultural).

Fondurile obtinute din vanzarea biletelor vor ajuta cei 110 copii cu autism ai centrelor ATCA sa-si continue terapia atat de necesara lor,  pentru o viata in conditii mai bune.

Terapia este vitala pentru copiii cu autism si este aproape un lux pentru majoritatea parintilor. Fiecare copil are personalitatea lui, calitati si slabiciuni, astfel ca, doar cu rabdare si perseverenta se pot obtine rezultate care sa imbunatateasca viata unor astfel de copii.

Biletele puse in vanzare costa de 30 de lei si se pot procura atat pe site-ul ATCA, la adresa http://atca.ro/donatii/, cat si cu jumatate de ora inainte de reprezentatie, la intrarea in Teatrul Excelsior.  



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

S-a aflat varsta perfecta pentru a face copii! Sigur nu te asteptai la asta!

Câtă apă ar trebui să bei, de fapt, într-o zi. Calculul orientativ după greutate și semnele că te deshidratezi

Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”

Cei doi soți și fiica lor cea mică, victime ale accidentului din Grecia, AU FOST ÎNMORMÂNTAȚI împreună, iar IMAGINILE SURPRINSE din casa lor arată o suferință greu de privit. LOCUL UNDE A FOST AȘEZAT sicriul bebelușului îți frânge inima

VIDEO Un nou episod de răcire accentuată a adus temperatura apei Mării Negre la doar 13 grade Celsius în unele zone, iar ploile au stricat vacanțele turiștilor pe litoral

Eliminare plină de lacrimi în „Casa iubirii”: „Îmi pare rău că nu am reușit...”. Aflați cine va pleca acasă în ediția de duminică, 19 iulie, de la orele 16:00 și 19:00, doar la Kanal D

Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro