Grădiniță sau bonă? Află care este sfatul psihologului!

Grădiniță sau bonă? Află care este sfatul psihologului!

Orice părinte se întreabă cum este mai bine să procedeze, atunci când copilul atinge vârsta la care ar trebui să meargă la grădiniță. Să îl ducă în colectiv, sau să îl țină în continuare acasă, sub îngrijirea unei bone?

Grădiniță sau bonă? Află care este sfatul psihologului! Orice părinte se întreabă cum este mai bine să procedeze, atunci când copilul atinge vârsta la care ar trebui să meargă la grădiniță. Să îl ducă în colectiv, sau să îl țină în continuare acasă, sub îngrijirea unei bone?

Multe grădinițe își deschid porțile pentru copii începând cu vârsta de 3 ani. Indiferent de situația în care se află copilul, respectiv dacă crește alături de bonă, ori de o educatoare și este înconjurat și de alți copii, adultul care este responsabil de dezvoltarea copilului trebuie să cunoască câteva aspecte esențiale.

Grădiniță sau bonă? Află care este sfatul psihologului!

Psihologul arată că sunt aspecte care trebuie împlinite și sunt esențiale în creșterea și educația copilului.

Grădiniță sau bonă? De ce au nevoie copiii intre 3 și 6 ani?

Perioada de vârstă cuprinsa intre 3 și 6 ani este foarte dinamică în dezvoltarea copilului și a viitorului adult. Primii 3 ani de viață ai copilului au fost de explorare a mediului familial, iar acum copilul este dornic să exploreze lumea care îl înconjoară și se folosește de simțurile pe care le-a deprins. Informațiile pe care le obține din mediul înconjurător îl ajută să se dezvolte în persoana care devine.

Se spune că perioada de dezvoltare a copilului, dintre 3 și 6 ani poate fi echivalată ca intensitate cu cea a pubertății.

Au loc transformări fizice mari în corpul copilului și începe procesul de adaptare a organismului la mediu și la cerințele lui. Fiind foarte activ, copilul devine un adevărat aventurier și are nevoie de un spațiu extins pentru explorare. Interacțiunea cu alți copii îi dezvoltă abilitățile sociale.

Citeste si: Redeschiderea școlilor. Online sau în clasă? Monica Anisie a făcut anunțul: „M-aș hazarda dacă aș spune acum”

Avantajele și dezavantajele dintre bonă și grădiniță sunt împărțite.

Bona are oportunitatea să îl observe îndeaproape pe copil, să îi cunoască fiecare etapă de dezvoltare. Este esențial însă pentru un copil care creste cu bonă să meargă în parcurile destinate copiilor, pentru interacțiunea cu ceilalți. La grădiniță, dezvoltarea fizică, emoțională și intelectuală a copilului se întâmplă într-un mediu propice, întrucât spațiul și mediul sunt amenajate pentru servirea acestui scop.      



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Melek Minca, uimită de unul dintre copiii ei. Ce dorință are fiul cel mare al acesteia

Puțini știu cine este și cu ce se ocupă soția lui Ciprian Ciucu. Cristina Simona și primarul Capitalei s-au cunoscut când aveau doar 18 ani

Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are

EVALUARE NAȚIONALĂ 2026: Regulile pe care trebuie să le respecte elevii de clasa a VIII-a. Miercuri, 24 iunie, ei susțin proba scrisă la matematică

VIDEO Mii de credincioși participă la procesiunea „Calea Sfântului” în Suceava, în cinstea hramului Mănăstirii Sfântul Ioan cel Nou

Mesajele transmise de actorii turci după moartea actriței Ece Irtem. Colegii de serial au transmis mesaje sfâșietoare: „Ai fost atât de prețioasă și specială”

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro