Este anunțul momentului în România! Noua lege pentru cetățenii plecați în afara țării

Noua lege pentru cetățenii plecați în afara țării
Noua lege pentru cetățenii plecați în afara țării

Ministerul Apărării Naționale a lansat un proiect de lege privind pregătirea populației pentru apărare. Iată cine va fi obligat să se prezinte la mobilizarea generală de război.

Potrivit proiectului de lege, românii care au plecat în afara țării vor avea doar 15 zile la dispoziție din momentul declarării stării de război pentru a se prezenta la încorporare. Și cetățenii din Republica Moldova care și-au redobândit cetățenia română vor fi obligați să îndeplinească serviciul militar.

Citeste si: Topul destinațiilor de vacanță în 2022. "„Cele mai căutate stațiuni din România, rămân în continuare Mamaia, Saturn și Eforie Nord"

Noua lege pentru cetățenii plecați în afara țării
Noua lege pentru cetățenii plecați în afara țării[Sursa foto: PixaBay]

Ce persoane trebuie să se prezinte în caz de război

Conform documentului transmis de către reprezentanții Ministerului Apărării Naționale, pentru îndeplinirea unor misiuni pe o perioadă determinată vor fi mobilizați și rezerviștii, potrivit nevoilor instituțiilor cu atribuții în domeniul apărării și securității naționale.

În cazul stării de mobilizare generală sau de război, bărbații cu vârste între 20 de ani și 35 de ani și rezerviștii voluntari vor avea obligația de a se prezenta la locul, data și ora prevăzute în ordinul de chemare.

Ministerul Apărării Naționale a postat pe data de 5 iulie forma inițială a unui proiect de lege pentru modificarea și completarea Legii nr. 446/2006 privind pregătirea populației pentru apărare, potrivit capital.ro

Citeste si: Vouchere de până la 5000 de lei pentru milioane de români! Cine va beneficia de acest ajutor de la stat pentru compensarea scumpirilor

Noua lege pentru cetățenii plecați în afara țării
Noua lege pentru cetățenii plecați în afara țării[Sursa foto: PixaBay]

Militarii voluntari, la mare căutare

Cetățenii români care vor executa, după adoptarea actului normativ, serviciul militar în calitate de militar voluntar în termen pot reprezenta o sursă importantă pentru completarea rezervei de mobilizare a Armatei României.

Astfel, militarii voluntari vor beneficia gratuit de cazare, drepturi de echipare și de hrană, asistență medicală și medicamente, precum și de indemnizație lunară.

Conform datelor publicate de către Ministerul Apărării Naționale, aceștia vor primi o indemnizație reprezentând trei câștiguri salariale medii brute utilizate la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, aferente anului pentru care se face plata.



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Ce au pățit Vlăduța Lupău și Bogdan de la Ploiești în aeroport. Artiștii au avut parte de o experiență neașteptată: „Avem și bodyguard-ul cu noi.”

Ce s-a întâmplat cu Kate Middleton, la ultimele apariții publice. Nu e întâmplător

Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”

VIDEO INCREDIBIL ce s-a întâmplat imediat după ce Georges a părăsit emisiunea "Casa Iubirii"! CE A PUTUT SĂ FACĂ fostul concurent și cum au reacționat cei care AU VĂZUT IMAGINILE: "Nuuu cred! Nu mă așteptam la asta. Trebuie să..."

Ceren Karakoç, actrița care joacă rolul sfioasei Nursema în serialul „O dragoste”, nuntă de basm alături de alesul inimii sale! Iată cu cine s-a căsătorit aceasta în urmă cu 13 ani

Horoscop pentru miercuri, 17 iunie 2026: Zodia aceasta are șanse mari să fie avansată la locul de muncă și să primească bani în plus

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro