Emisiunea de reportaje ”Asta-i România!” ne invită să urmărim, duminică, de la ora 14:30, la Kanal D, o nouă ediție în care vom afla povestea a doi români plecați de ani buni în străinătate, pentru o viață mai bună, dar care au decis să revină acasă, locul care le-a rămas în suflet, indiferent unde i-a dus viața.
Mulți dintre români aleg să plece peste hotare și, odată plecați, numai câțiva se mai întorc, considerând că România nu mai are ce să le ofere bun. Există însă și români care pornesc pe același drum, cu inima strânsă și cu un regret adânc, dar și cu speranța că, într-o bună zi, se vor întoarce acasă. Este și cazul cuplului Nistor și Adina, doi tineri ambițioși care după ce și-au construit o viață în străinătate, au decis să o ia de la capăt acasă.
Echipa emisiunii ”Asta-i România!” ajunge, duminică, în Doștat, un mic sat săsesc din județul Alba, pentru a ne împărtăși povestea celor doi tineri. Nistor este din Doștat, Adina din Călan, județul Hunedoara. Când au decis să plece din țară, I-a unit același vis: speranța unui viitor mai sigur. În străinătate, el a muncit timp de doi ani ca măcelar, iar Adina i s-a alăturat pentru un an, lucrând la finisarea cărnii — o muncă migăloasă, cum îi place acesteia să spună.
Bijuteria din Carpați
Tot în ediția de duminică ”Asta-i România!” vom ajunge și pe dealurile Covasnei, un loc în care se află peste 150 de conace si castele de poveste, unele abandonate și devenite ruine, altele restaurate și transformate în adevărate bijuterii arhitecturale.
Printre ele se află și castelul Mikeș, din Zăbala, locul în care, după sute de ani, încă se mai spun poveşti cu prinți şi contese. Domeniul este încărcat de istorie, și a fost folosit ca resedință a familiei nobiliare cu același nume. Astăzi este o oază de relaxare, pentru cei care vor să simtă strălucirea vremurilor de altă dată, iar gazde ne vor fi chiar urmaşii familiei care l-au clădit.Nu ratați o nouă ediție ”Asta-i România!”, duminică de la ora 14:30, emisiune prezentată de Mihai Ghiță, la Kanal D.