Gheorghe Turda este unul dintre cei mai apreciați artiști de muzică populară din țară și se bucură de o carieră de succes.
Gheorghe Turda, în vârstă de 75 de ani, este unul dintre cei mai îndrăgiți artiști de muzică populară din țară și se bucură de o carieră de succes. Luna decembrie îi aduce artistului numeroase concerte, inclusiv în noaptea de Revelion.
“De Revelion se plătește dublu, ceea ce mulți artiști nu știu să ceară.” Suma cerută de Gheorghe Turda pentru noaptea de Revelion
Gheorghe Turda se bucură de o carieră pe scenă de peste 40 de ani, iar îndrăgitul artist își onorează de fiecare dată cântările la care este chemat.
Ca în fiecare an, agenda lunii decembrie este plină, iar Gheorghe Turda a și care este criterial după care cere suma de bani în noaptea de Revelion.
„De Revelion, voi cânta în localuri de pe Valea Prahovei, în Sinaia, în Predeal și în Poiana Brașov, am 4 recitaluri, până în prezent, dar s-ar putea să ajung la șase, vedem, în alți ani aveam și câte 11.
De Revelion se plătește dublu, ceea ce mulți artiști nu știu să ceară, trebuie să fie dublu plătit, pentru că este concurență mare și sunt multe solicitări”, a declarat îndrăgitul solist pentru Playtech.ro.
Un impresar din showbiz a dezvăluit sumele pe care artistul le cere, iar totalul ajunge la 1.800 de euro pentru o cântare.
„Voi pleca în turneul de 1 Decembrie.” Gheorghe Turda, turneu pentru românii plecați din țară
Gheorghe Turda va începe turneul în Germania, la începutul lunii decembrie, iar după revenirea în țară, pregătește un concert de colinde. Nici cântările de Crăciun nu lipsesc, așa că artistul poate spune că agenda lui este deja neîncăpătoare.
Citește și: De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani- stirilekanald.ro
„Voi pleca în turneul de 1 Decembrie, în Germania, voi avea trei concerte, la Nuremberg, la Stuttgart și la Munchen, voi sta acolo până pe 6 decembrie”, a declarat solistul pentru Playtech.
Gheorghe Turda va merge și în Italia, într-un un concert de colinde susținut pentru românii stabiliți peste graniță.
„De Crăciun, sper să avem un recital de colinde, lucrăm la el.
Românii stabiliți în alte părți ale lumii oftează, mai ales de Sărbători, de dorul cumplit de locurile natale, iar piesele noastre le mai alină dorul de casă, de prieteni”, a mai adăugat Gheorghe Turda.