Este cunoscut deja faptul că celebrul prezentator TV obișnuiește să își dea cu părerea despre nenumărate subiecte de interes general, așa cum s-a întâmplat și recent.
Este cunoscut deja faptul că Dan Negru este unul dintre cei mai cunoscuți și apreciați prezentatori TV, de la noi din țară. Acesta se bucură de succes pe plan profesional, dar și pe plan personal. Cu toate acestea, din când în când, și-a obișnuit publicul din mediul online, care îi urmărește activitatea de zi cu zi, să mai abordeze și subiecte de interes general, așa cum s-a întâmplat și recent, atunci când a vorbit despre crima între minori, din Timiș.
Dan Negru, uimit de decizia luată cu privire la ucigașul de 13 ani, al adolescentului din Timiș
În urmă cu doar o oră, acesta a postat o fotografie pe contul său de Facebook, acolo unde a lăsat și un mesaj în care a vorbit despre tragedia care a avut loc în Timiș, atunci când un adolescent de doar 15 ani, a fost omorât de "prietenii" săi. Astfel, Dan Negru a ținut să sublinieze faptul că este total greșit ca agresorul în vârstă de 13 ani să fie lăsat în libertate, din cauza că nu a împlinit încă vârsta de 14 ani și nu poate să răspundă pentru faptele
sale, deși el este cel care a pus întreg planul la cale și l-a și ucis, în cele din urmă, pe Alin. Așa cum în alte țări, minorii sunt pedepsiți conform faptelor săvârșite, așa ar trebui să se procedeze și în România, în loc să fie lăsat liber și să nu plătească pentru faptele sale."Cenei, localitatea breaking news din cauza copilului ucis de copii, este comuna satului bunicilor mei. Știu bine locul… Banatul e cunoscut pentru tihna lui și pentru oameni echilibrați.
Minorul de 13 ani care a ucis e liber, iar școala nu poate să-i interzică să se întoarcă în clasă. Sistemul de la noi vede un copil-problemă ca pe o „victimă” care are nevoie de psiholog. În multe state americane ar fi fost deja în pușcărie. Pentru că acolo statul pune responsabilitatea pe individ mult mai devreme.
În 1999 în Florida, un copil de 13 ani, Lionel Tate, a ucis o fetiță și a fost condamnat inițial la închisoare pe viață fără posibilitatea eliberării condiționate.
La noi, loazele sunt protejate. Am mai spus-o și m-au certat „iluminiștii”: profesorii sunt prizonierii elevilor. Și ai părinților lor.
Citește și: (P) Rolul farmacistului în menținerea sănătății de sezon- kanald.ro
Profesorii merg pe vârfuri de teamă să nu-și deranjeze elevii. Și astfel, școala nu mai produce nici profesioniști, nici caractere!
Schimbați legile! Ce lecții le dăm celor care văd că un tânăr care ucide e liber? Doar pedepsind poți îndrepta! Cum să fie respectate legile într-o societate în care nu există frica de pedeapsă?
Rousseau nu a fost niciodată în Banat, dar avea dreptate când a spus:
"Copilul ajunge pentru societate după educația pe care o primește: ori răsplată, ori pedeapsă."
, a fost mesajul transmis de Dan Negru, la fotografia postată pe contul său de Facebook.