Cu ce se ocupă în prezent Magdalena Șerban, cea care a împins o femeie în fața metroului, în urmă cu câțiva ani

Cu ce se ocupă în prezent Magdalena Șerban, cea care a împins o femeie în fața metroului, în urmă cu câțiva ani
Cu ce se ocupă în prezent Magdalena Șerban, cea care a împins o femeie în fața metroului, în urmă cu câțiva ani

Magdalena Șerban, cunoscută drept și „criminala de la metrou”, a fost angajată la o firmă privată.

În 2017, o crimă înfiorătoare de la metrou zdruncina Capitala, atunci când Magdalena Șerban a împins o femeie în fața metroului, în stația Dristor. În urma expertizelor psihiatrice realizate atunci, s-a demonstrat faptul că femeia avea discernământ în momentul în care a comis oribila faptă, ceea ce înseamnă că a putut să răspundă în fața legii. Inițial, pentru fapta s-a a fost condamnată la închisoare pe viață, însă ulterior decizia a fost anulată și i s-au dat 25 de ani de pedeapsă.

Cu ce se ocupă Magdalena Șerban?

Citește și: O altă tragedie a avut loc în cartierul Cosmopolis, unde Teodora Marcu a fost ucisă. Un tânăr a fost înjunghiat

Închisoare-Magdalena Șerban
Închisoare-Magdalena Șerban[Sursa foto: freepik]

Citește și: O regină a frumuseții a fost ucisă cu sânge rece de soțul libanez, în Beirut! Acesta trebuia extrădat de mulți ani în țara sa de origine

În prezent, Magdalena Șerban se află la Penitenciarul Târgșor, iar regimul de detenție este unul închis și schimbarea de la regimul de maximă siguranță i-a permis femeii să fie integrată în diverse programe. Astfel, aceasta lucrează în prezent la o firmă privată de confecții care este în colaborare cu penitenciarul, iar aceasta nu are voie să părăsească incinta instituției. Chiar dacă se confruntă cu anumite probleme psihice, acest lucru nu o împiedică să lucreze și să își câștige existența.

Din partea locului de muncă pe care îl prestează, aceasta primește un salariu echivalent minimului pe economie, însă nu ajung toți banii la ea. Prevederile legale arată că 50% din bani sunt virați în contul ei, în timp ce 40% ajung la penitenciar, iar restul, de 10% sunt strânși, urmând să-i primească în momentul în care va fi eliberată. Crima oribilă a avut loc pe data de 13 decembrie 2017, iar la metrou, în acea seară, două fete au fost împinse, însă doar una și-a pierdut viața.
Primul atac al femeii a avut loc în stația Costin Georgian, după care și-a continuat drumul și a ajuns în stația Dristor, acolo unde a urmat tragedia. Fata de 25 de ani nu a mai putut face nimic, în momentul în care a fost împinsă în fața garniturii care venea în stație. Acest caz a fost intens mediatizat, vorbindu-se despre siguranța persoanelor, luându-se în calcul inclusiv montarea unor bariere inteligente în stație.

Închisoare-Magdalena Șerban
Închisoare-Magdalena Șerban[Sursa foto: freepik]



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

După ce un tânăr în vârstă de 34 de ani s-a stins din viață în urma unui accident rutier, calul său a luat parte la înmormântare! Imaginile îndurerate au făcut înconjurul lumii

Toate privirile au fost asupra Mirabelei Grădinaru. Apariția care marchează o premieră pentru partenera lui Nicușor Dan

„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu

Un program cu Inteligență Artificială a anunțat că Donald Trump și JD Vance au murit bolnavi de rabie

VIDEO Gabriela Cristea, despre modul în care a reușit să scape de kilogramele în plus și să-și schimbe complet stilul de viață

Horoscop marți, 30 iunie 2026: O zodie reușește să își vadă visul cu ochii. Aceasta își achiziționează mașina mult dorită

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro