Acestea sunt destinate atât persoanelor care lucrează în domeniul public, cât și cei din domeniul privat.
Bineînțeles că în fiecare an, statul poate face mici modificări chiar și în privința acestor vouchere de vacanță, ceea ce s-a și întâmplat în acest an 2025. Cu alte cuvinte, modul de acordare s-a schimbat, iar beneficiarii pot primi un voucher în valoare de 800 de lei, voucher care urmează să acopere jumătate din valoarea pachetului turistic de vacanță, ceea ce înseamnă că restul sumei trebuie să fie achitată de către beneficiarul în cauză:
- atât de către angajații din sectorul bugetar, fiind totodată principalii beneficiari ai programului
- cât și de către angajații din mediul privat, în cazul în care angajatorul alege să le ofere
Ce trebuie să depună românii pentru a obține voucherele de vacanță din acest an
În ceea ce privește documentele pe care angajații trebuie să le depună pentru a avea parte de aceste vouchere, acestea constau în factura care demonstrează cumpărarea vacanței, o declarație pe propria răspundere, prin intermediul căreia se arată că se vor respecta condițiile programului și automat că vor contribui cu diferența de bani, dar și o factură fiscală care se eliberează de o agenție de turism.
Voucherele se primesc abia în următoarele condiții, conform digi24.ro:- să existe un contract de muncă activ, fie pe o perioadă determinată sau pe una nedeterminată
- să nu fie în concediu fără plată în perioada acordării voucherului de vacanță
În momentul în care sunt obținute, aceste vouchere de vacanță, se folosesc doar pe teritoriul României, fiind valabile timp de un an de la data emiterii lor, iar de asemenea, de menționat este și faptul că voucherele de vacanță se pot
folosi pentru a achita următoarele servicii din vacanță:- cazarea
- mesele
- serviciile turistice
- pachetele all-inclusive
Aceste vouchere nu se pot da de la o persoană la alta, indiferent că se primesc în format electronic sau monitorizat prin e-Factura, fiind încărcate pe carduri electronice și integrate în sistemul ANAF, noutate aplicată în acest an, tocmai pentru a limita fraudele și a exista transparența necesară.