Ce sunt armele termobarice, "superbombele" Rusiei despre care vorbesc experţii militari! Cum funcţionează un astfel de dispozitiv

Ce sunt armele termobarice, "superbombele" Rusiei despre care vorbesc experţii militari! Cum funcţionează un astfel de dispozitiv

Rusia deţine arme extrem de periculoase pe care experţii militari le compară chiar cu focoasele nucleare.

Oficialii din Europa de Vest se tem că Putin ar putea face uz de arme termobarice care sunt extrem de periculoase.

Citeste si: Joe Biden, ajutor financiar pentru Ucraina! Ce sumă a deblocat

" Temerea mea este că, dacă nu îşi ating obiectivele înainte de termenul pe care l-au stabilit, vor recurge la o violenţă fără limite", a declarat un oficial citat de dailymail.co.uk

Aceste arme sunt numite şi bombe de vid care sunt explozive foarte puternice ce folosesc atmosfera în sine ca parte a exploziei. Bomba funcţionează cu oxigen din aer pentru a genera explozii la temperaturi înalte.

Asta le face, de departe, infinit mai periculoase decât o bombă convenţională. Armele termobarice au fost folosite de armata SUA în Afghanistan şi sunt dintre cele mai periculoase dispozitive non nucleare care au fost fabricate vreodată.

Puterea "bombei bombelor" deținute de Rusia, comparabilă cu cea a unui focos nuclear, potrivit experţilor militari

Bomba rusească este mai uşoară decât GBU-43/B, însă puterea deflagraţiei pe care o produce echivalează cu cea a 44 de tone de TNT, de patru ori superioară celei americane, datorită folosirii ultimelor progrese din domeniul nanotehnologiei.

Citeste si: VIDEO| Imaginile durerii! A început războiul în Ucraina, iar Europa a încremenit după bombardamentele care au pus stăpânire pe marile orașe

'Rezultatele probelor demonstrează eficienţa proiectilului şi forţa sa este comparabilă cu aceea a unui focos nuclear. De asemenea- şi doresc să subliniez acest lucru- nu contaminează mediul înconjurător, spre deosebire de ceea ce se întâmplă cu armele atomice' deşi 'orice fiinţă umană este pur şi simplu vaporizată' în raza sa de acţiune, declara în anul 2007 un general rus despre armele termobarice.

Volodimir Zelenski, mesaj îngrijorător [Sursa foto: Captură YouTube]

Volodimir Zelenski a declarat că este "ţinta numărul 1" a Rusiei

"Am primit informaţii că grupuri de sabotaj inamice au intrat în Kiev. Voi rămâne în capitală. Familia mea este, de asemenea, în Ucraina. Conform informaţiilor pe care le deţinem, inamicul m-a identificat ca fiind ţinta numărul unu, iar familia mea ţinta numărul 2", a subliniat Volodimir Zelenski pe 25 februarie.

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Gest eroic în luna de miere a Simonei Trașcă și a lui Marian Buzilă! Soțul acesteia a salvat o turistă de la înec: „Nimeni nu s-a dus să ajute!”

Toate privirile au fost asupra Mirabelei Grădinaru. Apariția care marchează o premieră pentru partenera lui Nicușor Dan

„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu

Un program cu Inteligență Artificială a anunțat că Donald Trump și JD Vance au murit bolnavi de rabie

VIDEO Gabriela Cristea, despre modul în care a reușit să scape de kilogramele în plus și să-și schimbe complet stilul de viață

Horoscop marți, 30 iunie 2026: O zodie reușește să își vadă visul cu ochii. Aceasta își achiziționează mașina mult dorită

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro