Anunț important pentru românii cu pensii până în 2.000 de lei!

Anunț important pentru românii cu pensii până în 2.000 de lei!

Marcel Boloș, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene a discutat despre perioada în care românii urmează să beneficieze de banii pentru plata facturilor.

Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene a dezvăluit, în urmă cu puțin timp, faptul că a sunat la call-center pentru a primi mai multe detalii privind cardul de energie.

„Sunt întrebări firești. E și o categorie de beneficiari care e trecută de 60 de ani și sunt îngrijorați de felul în care vor primi cardul și îl vor putea folosi. Timpul mediu de așteptare la call-center pentru mine personal, pentru că și eu am sunat, a fost un minut și 45 de secunde. Am sunat să văd dacă răspund la apel și dacă sunt rezistenți la stres. Am avut o surpriză plăcută, s-au descurcat de minune.

Am obținut toate informațiile de care aveam nevoie. Cred că așa se procedează și cu alți beneficiari care pun întrebări. Peste un milion de carduri sunt acum distribuite. Au fost tipărite toate, avem termenul până luni ca să fie finalizată operațiunea de distribuire. Luni e ziua cea mare de când se pot plăti facturile după regulile menționate. Banii au fost transferați la Poștă, toată lumea are asigurați banii pe card. Am făcut apel la răbdare. Să fie atenți la documentele scanate, cartea de identitate, cardul de energie și factura, să fie scanate ca să le poată încălca în aplicație, ca să poată fi verificate”, a menționat Marcel Boloș.

Citește și: Noul sistem de reevaluare al pensiilor pe 2023. Femeile vor încasa pensii mult mai mici față de bărbați

Anunț important pentru românii cu pensii până în 2.000 de lei [Sursa foto: Facebook]

S-au înregistrat peste 5.000 de apeluri zilnice

Mai mult decât atât, din declarațiile oficialului, s-au înregistrat peste 5.000 de apeluri telefonice zilnice la call center pentru informații despre  cardul de energie. Astfel, ministrul a mai precizat că oamenii întreabă, de obicei, dacă vor primi cardul, când urmează să îl primească sau de ce nu l-au primit până în prezent.

“Sunt peste 5.000 de apeluri telefonice la care zilnic se răspunde în cadrul call center-ului. Deci, mobilizarea noastră este generală ca să putem cu data de 20 februarie să începem această operare a plăților la facturile de energie. Banii sunt alocați în întregime pentru aceste plăți și urmează să transferăm banii către Compania Națională Poșta Română. Așadar, apelul nostru este de îndemn la calm și la răbdare pentru că toți beneficiarii noștri vor ajunge să poată să efectueze aceste plăți, fondurile fiind suficiente alocate cu această destinație”, a transmis Marcel Boloș.

Cum urmează românii să își achite facturile

Totodată, persoanele care doresc să își plătească facturile online sunt nevoite să aibă atât buletinul, cât și cardul de energie scanat. De asemenea, restul cetățenilor români vor face respectivele plăți cu ajutorul poștașilor.

Citește și: Horoscop pentru miercuri, 24 iunie 2026: Un semn zodiacal trece printr-un divorț, iar asta îl va obosi psihic- kanald.ro

Citește și: (P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  - stirilekanald.ro

„Partenerii bancari puteau să fie implicați dacă sistemele informatice ale furnizorilor de energie erau foarte bine organizate. Sigur că aici discutăm de furnizorul de energie electrică și cel de gaze naturale, care știm că au sisteme informatice foarte bune, în schimb gândiți-vă la furnizorii de energie termică, la cei de material lemnos, la cei de gaz lichefiat pentru încălzirea locuințelor ca să găsim o formă comună în care toate și toți furnizorii de energie să poată să fie accesați în cadrul mecanismului a trebuit să recurgem la forma aceasta de implicare a Poștei Române. Acesta a fost motivul pentru care am apelat la Poșta Română. Este un mecanism acoperitor cu ajutorul Poștei Române și în interesul beneficiarilor noștri….Eu cred că cei 11.000 de oficianți poștali sunt un argument solid pentru ca mecanismul să fie funcțional. Nu garantez că 100% totul va fi funcțional.”, a mai spus Marcel Boloș.

Citește și: ”Am fost foarte, foarte drămuită. ” Care este suma pe care o primește Mirabela Dauer pentru pensie

Anunț important pentru românii cu pensii până în 2.000 de lei [Sursa foto: freepik]



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

”Am fost foarte, foarte drămuită. ” Care este suma pe care o primește Mirabela Dauer pentru pensie

Puțini știu cine este și cu ce se ocupă soția lui Ciprian Ciucu. Cristina Simona și primarul Capitalei s-au cunoscut când aveau doar 18 ani

Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are

Ce se întâmplă, de fapt, cu Cheloo? Adevărul despre incidentul de la Psihiatrie și boala secretă de care sufera

Alertă în Grecia: un pește toxic se răspândește rapid în apele mării și poate mușca turiști. Medici avertizează: „Conține o toxină foarte periculoasă”

Mesajele transmise de actorii turci după moartea actriței Ece Irtem. Colegii de serial au transmis mesaje sfâșietoare: „Ai fost atât de prețioasă și specială”

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro