Ai putea sa ai diabet fara sa stii. Patru simptome mai putin cunoscute

Ai putea sa ai diabet fara sa stii. Patru simptome mai putin cunoscute

O persoana din trei, cu diabet, nu stie ca are aceasta boala pentru ca semnele bolii sunt subtile.

Iata care sunt simptomele care ar trebui sa te ingrijoreze:

1. Setea excesiva

Este unul dintre primele semne de diabet. Nevoia constanta de a bea apa, gura uscata si urinarea frecventa sunt demne de ingrijorare, ca si pierderile sau cresterile inexplicabile in greutate.

2. Dureri de cap

Pe masura ce nivelul glicemiei creste apar simptome aditionale precum dureri de cap, vedere incetosata sau senzatia de slabiciunie.

3. Infectii

Mai tarziu apar si alte complicatii: taiturile simple si ranile superficiale se vindeca foarte greu, apar frecvent infectii urinare si mancarimi.

4. Disfunctii sexuale

Diabetul afecteaza vasele de sange si terminatiile nervoase din zona genitala, ceea ce face erectia si orgasmul dificile. La femei, apare uscarea vaginului.

Sursa
 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Un medic american a dezvaluit SECRETUL tineretii vesnice! Trebuie sa renunti la acest aliment sanatos!

Puțini știu cine este și cu ce se ocupă soția lui Ciprian Ciucu. Cristina Simona și primarul Capitalei s-au cunoscut când aveau doar 18 ani

Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are

Ce se întâmplă, de fapt, cu Cheloo? Adevărul despre incidentul de la Psihiatrie și boala secretă de care sufera

Alertă în Grecia: un pește toxic se răspândește rapid în apele mării și poate mușca turiști. Medici avertizează: „Conține o toxină foarte periculoasă”

Mesajele transmise de actorii turci după moartea actriței Ece Irtem. Colegii de serial au transmis mesaje sfâșietoare: „Ai fost atât de prețioasă și specială”

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro