Dan Negru, remarcă cu privire la situația financiară a României, dar și a numărului redus de copii care merg la școală! "Suntem praf!"

Dan Negru, remarcă cu privire la situația financiară a României, dar și a numărului redus de copii care merg la școală!
Dan Negru, remarcă cu privire la situația financiară a României, dar și a numărului redus de copii care merg la școală! "Suntem praf!"

Prezentatorul TV obișnuiește să abordeze subiecte de interes general frecvent, așa cum s-a întâmplat și recent.

Dan Negru,  unul dintre cei mai cunoscuți și apreciați prezentatori TV, de la noi din țară, a făcut recent o postare în mediul online, acolo unde a abordat 2 subiecte de interes general, odată cu tragedia care a avut loc ieri, pe Calea Rahovei.

Dan Negru, remarcă cu privire la situația financiară a României, dar și a numărului redus de copii care merg la școală

Citește și: Dan Negru deschide oficial jocurile celui de-al doilea sezon “The Floor”, din 8 noiembrie, la Kanal D!

remarca
Dan Negru, remarcă cu privire la situația financiară a României[Sursa foto: Facebook]

Citește și: Ce spune Dan Negru despre începutul de an școlar și protestele cadrelor didactice: “Dintotdeauna, dascălul a fost umilit.”

În urmă cu doar câteva ore, acesta a postat o fotografie pe pagina sa de Facebook, însoțită de un mesaj cu privire la cartierul Rahova, acolo unde ieri s-a produs

deflagrația care a luat viața a 3 persoane și a rănit altele, făcând referire la gradul de sărăcie al zonei și nu numai. Astfel, Dan Negru a dorit să sublinieze că în ciuda faptului că deși atât președintele țării actual, Nicușor Dan, cât și cel precedent, Klaus Iohannis, este olimpic la matematică, respectiv profesor, în țara noastră există un număr semnificativ de copilași care nu merg la școală.
În plus, prezentatorul TV a scos în evidență și gradul de sărăcie care predomină România, din nefericire.

"Rahova – locul nenorocirii de ieri – împreună cu Ferentari – e printre cele mai sărace cartiere din țară. Și totuși, Bucureștiul e cel mai bogat oraș din țară.

Ați auzit de „raportul decilă”? El arată cât de mare e diferența dintre cei mai bogați și cei mai săraci dintr-o populație.

Imaginează-ți că iei toți oamenii dintr-o țară și îi așezi în ordine crescătoare după venituri, de la cel mai sărac la cel mai bogat. „Decilă” vine din latinul “decem”, adică 10 – și se referă la diferența dintre cei mai bogați 10% și cei mai săraci 10%.

Suntem praf! Diferența e uriașă. Statisticile arată că România e țara cu cea mai mare inegalitate între bogați și săraci din Uniunea Europeană.

Cei mai bogați 10% dintre români câștigă de peste opt ori mai mult decât cei mai săraci 10%.

În Rahova sunt oameni care trăiesc o lună întreagă cu cât costă un prânz de afaceri în Primăverii. În Europa, clasa de mijloc e considerată cea care câștigă între 75% și 200% din venitul mediu al țării. La noi, ăștia-s cel mult 20% din populație. Puțini…

Citește și: Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI- kanald.ro

Citește și: Anunțul momentului pentru românii care vor credite!- stirilekanald.ro

Vă mai spun una despre extreme:

Președintele de dinainte a fost profesor, iar cel de acum a fost olimpic la matematică. Amândoi conducând țara cu cei mai mulți copii care nu merg la școală din Uniunea Europeană.

16% dintre copiii din mediul rural, cu vârste între 7 și 10 ani, nu merg la școală — dar noi avem președinte olimpic, după ce am avut un președinte profesor. Na belea…

Noi, obișnuiți cu extremele. Noi, între Gheba (ăla cu culegerile de mate) și Gheboasa (ăla cu manele-trap).", a fost mesajul transmis de Dan Negru, pe pagina sa de Facebook.

situatia financiara
Dan Negru, remarcă cu privire la situația financiară a României[Sursa foto: Facebook]



Citește și:

Pete roșii pe picioare. Cauze și opțiuni de tratament

Ce spune Dan Negru despre începutul de an școlar și protestele cadrelor didactice: “Dintotdeauna, dascălul a fost umilit.”

Fosta iubită a lui Liviu Dragnea, din nou în vizorul presei! Ce a făcut Irina Tănase...

El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România

Ce A PĂȚIT Igor Cuciuc și soția sa e strigător la cer. Interpretul din Republica Moldova abia a putut povesti ce s-a întâmplat cu ei în zi de sărbătoare: "Te rugăm să...". Apropiații au fost profund devastați când au văzut mesajul

VIDEO Ultimele imagini cu Ștefania Szabo în viață, doctorița moartă în Spitalul din Buzău. Scandalul în care a fost implicată înainte să moară

Un nou sezon exploziv „The Floor” începe în această seară, la 21:00, la Kanal D

Reduceri ULUITOARE de Black Friday!


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro
Cookies